Environment Management (GPEMA)

Instituted in the year 1998

Year 2017 Read More [+]
S.No Company Sector Remarks
1 Daimler India Commercial Vehicles Pvt Ltd, Kancheepuram Automobile Winner
2 Bosch Limited, Nashik Automobile Ancillary Winner
3 ACC Limited, Chanda Cement Works, Chandrapur Cement Winner
4 Indian Farmers Fertiliser Cooperative Limited, Kalol Unit Chemicals & Fertilizers Winner
5 Danfoss Industries Private Limited, Kancheepuram Engineering Winner
6 Godrej Consumer Products Limited, Mumbai FMCG Winner
7 Ordnance Factory Medak, Medak Government (Defence) Winner
8 Infosys Limited, Bangalore IT Winner
9 NLC India Limited, Chennai Mining & Metallurgy Winner
10 Oil India Limited, Duliajan Oil - Production Winner
11 ITC Limited, PSPD, Unit: Tribeni, Hooghly Paper Winner
12 Reliance Industries Limited, Dahej Manufacturing Division, Bharuch Petrochemical Winner
13 Cadila Healthcare Limited, Formulation Manufacturing, Ahmedabad Pharmaceutical Winner
14 Mahindra Lifespace Developers Limited, Mumbai Real Estate & Construction Winner
15 Jindal Stainless (Hisar) Limited, Hisar Steel Winner
16 Raymond Limited, Textile Division, Chhindwara Textile & Apparel Winner
Year 2016
S.No Company Sector Remarks
1 Tata Motors Limited, Pantnagar Automobile Winner
2 Allison Transmission India Pvt Ltd, Kancheepuram Automobile Ancillary Winner
3 Shree Cement Limited, Pali Cement Winner
4 PI Industries Limited, Panoli Chemical & Fertilizer Winner
5 Robert Bosch Engineering and Business Solutions Pvt Ltd, Coimbatore Engineering Winner
6 GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Limited, Gurgaon FMCG Winner
7 Rail Coach Factory, Kapurthala Government (Railways) Winner
8 Neyveli Lignite Corporation Limited, Chennai Mining & Metallurgy Winner
9 Oil and Natural Gas Corporation Limited, Hazira Plant Oil Production Winner
10 HPCL - Mittal Energy Limited, Noida Oil Refining Winner
11 Natco Pharma Limited , Chemical Division, Mekaguda Pharmaceutical Winner
12 JSW Energy Limited, Vijayanagar Power Winner
13 The Automotive Research Association of India, Pune Research & Consultancy Winner
14 Raymond Uco Denim Pvt Ltd, Yavatmal Textile & Apparel Winner
15 Essar Bulk Terminal Paradip Limited, Paradip Transportation (Ports) Winner
SPECIAL COMMENDATION
S.No Company
1 Chemfab Alkalis Limited, Pondicherry
2 Defence Services Staff College, Wellington
3 Process Research ORTECH Inc., Canada
Year 2015
S.No Company Sector Remarks
1 Tata Motors Limited, Pantnagar Automobile Winner
2 Mahle Behr India Pvt Ltd, Pune Automobile (Ancillary) Winner
3 VFS Global Services Pvt Ltd, Mumbai BPO Winner
4 Orient Cement Limited, Devapur Cement Works Cement Winner
5 PI Industries Limited, Jambusar Chemical & Fertilizer Winner
6 Bharat Dynamics Limited, Hyderabad Defence Equipment Winner
7 TRL Krosaki Refractories Limited, Belpahar Engineering Winner
8 YES Bank Limited, Mumbai Financial (Banking) Winner
9 Afcons Infrastructure Limited, Mumbai Infrastructure Winner
10 Infosys Limited, Mysore IT Winner
11 Tata Steel Limited, West Bokaro Division Mining & Metallurgy Winner
12 Oil and Natural Gas Corporation Ltd, Hazira Oil & Gas Winner
13 Indian Oil Corporation Limited, Mathura Refinery Oil Refining Winner
14 Glenmark Pharmaceuticals Limited, Goa Pharmaceutical Winner
15 NTPC Limited, Vindhyachal Super Thermal Power Station Power Winner
16 JK Tyre & Industries Ltd, Banmore Tyre Plant Rubber Winner
17 Steel Authority of India Limited, Bhilai Steel Plant Steel Winner
18 Raymond Uco Denim Pvt Ltd, Yavatmal Textiles & Apparels Winner
19 GMR Hyderabad International Airport Ltd Transportation (Aviation) Winner
20 Krishnapatnam Port Company Limited, Nellore Transportation (Ports) Winner
Year 2014
S.No Company Sector Remarks
1 Tata Motors Limited, Dharwad Automobile Winner
2 Tata Coffee Limited, Bengaluru Beverages Winner
3 ACC Limited, Gagal Cement Works Cement Winner
4 Aditya Birla Nuvo Limited, Indian Rayon, Veraval Chemicals Winner
5 Shapoorji Pallonji and Company Ltd., Mumbai Construction Winner
6 Manipal University, Manipal Education Winner
7 Rashtriya Chemicals & Fertilizers Ltd., Thal Unit Fertilizers Winner
8 YES BANK Limited, Mumbai Financial (Banking) Winner
9 GAIL (India) Limited, Vijaipur Gas Winner
10 Rail Coach Factory, Kapurthala Government Winner
11 USV Limited, Baddi Healthcare Winner
12 HPCL-Mittal Energy Limited Oil Production Winner
13 Reliance Industries Limited, Unit of Jamnagar SEZ Petrochemical Winner
14 Udupi Power Corporation Limited, Bengaluru Power Winner
15 Steel Authority of India Limited, Rourkela Steel Plant Steel Winner
16 Welspun India Ltd., Kutch Textiles & Apparels Winner
17 Delhi International Airport (P) Ltd, New Delhi Transportation (Aviation) Winner
SPECIAL COMMENDATION
S.No Company
1 Mahindra Lifespaces Developers Ltd., Mumbai
2 VFS Global Services Pvt Limited, Mumbai
3 DSM Sinochem Pharmaceuticals India Private Limited, Nawanshahr
4 Dhariwal Infrastructure Limited, Chandrapur
Year 2013
S.No Company Sector Remarks
1 Ashok Leyland Ltd., Alwar Automobile (Commercial Vehicles) Winner
2 Volkswagen India Private Ltd., Pune Automobile (Passenger cars) Winner
3 ACC Ltd., Tikaria Cement Works Cement Winner
4 E. I. DuPont India Private Ltd., DuPont Knowledge Center, Hyderabad Chemicals Winner
5 Manipal University, Manipal Education Winner
6 Sterlite Energy Ltd., Jharsuguda Energy Winner
7 Gamesa Wind Turbine Private Ltd., Chennai Energy (Renewable) Winner
8 Larsen & Toubro Ltd., Powai Campus, Mumbai Engineering Winner
9 The Institution of Engineers (India), Kolkata Engineering (Society) Winner
10 Indian Farmers Fertiliser Cooperative Ltd., Paradeep Unit Fertilizers Winner
11 Hindustan Unilever Ltd., Mumbai FMCG Winner
12 GAIL (India) Ltd., Gas Processing Unit, Gandhar Gas Winner
13 ITC Gardenia, Bangalore Hospitality Winner
14 Robert Bosch Engineering & Business Solutions Ltd., Bangalore IT Winner
15 Western Coalfields Ltd., Nagpur Mining & Metallurgy Winner
16 Oil India Ltd., Duliajan Oil Production Winner
17 Indian Oil Corporation Ltd., Mathura Refinery Oil Refining Winner
18 J K Paper Ltd., Unit: JKPM, Rayagada Paper Winner
19 Reliance Industries Ltd., Hazira Manufacturing Division Petrochemicals Winner
20 GlaxoSmithKline Consumer Healthcare Ltd., Gurgaon Pharmaceuticals Winner
21 NTPC Ltd., Dadri Power (Thermal) Winner
22 Nuclear Power Corporation of India Ltd., Narora Atomic Power Station, Bulandshahr Power (Nuclear) Winner
23 Steel Authority of India Ltd., Rourkela Steel Plant Steel Winner
24 Integral Coach Factory, Chennai Transportation (Railways) Winner
Year 2012
S.No Company Sector Remarks
1 Tata Motors Ltd., Jamshedpur Automobile Winner
2 Bosch Ltd., Bangalore Automobile Ancillary Winner
3 Bangalore International Airport Ltd. Aviation Winner
4 Manipal University Education Winner
5 The Tata Power Organisation Ltd., Jojobera Power Plant Energy Winner
6 NTPC Ltd., Kawas Gas Power Project Energy Winner
7 Lanco Kondapalli Power Ltd., Andhra Pradesh Energy Winner
8 Thermax Ltd., Chinchwad Factory, Pune Energy Equipment Winner
9 Larsen & Toubro Ltd., Mysore Campus Engineering Winner
10. Phillips Carbon Black Ltd., Cochin Engineering Winner
11 Indian Farmers Fertiliser Cooperative Ltd.,   Phulpur Unit Fertilizer Winner
12 Rashtriya Chemicals & Fertilizers Ltd.,   Mumbai Fertilizer & Chemicals Winner
13 Roshini Prachodaya Society President's Estate Rashtrapati Bhavan., New Delhi Government Winner
14 Heavy Water Plant (Manuguru),  Andhra Pradesh Government Winner
15 Jawaharlal Nehru Port Trust,  Navi Mumbai Government Winner
16 Jubilant Life Sciences Ltd., Gajraula Healthcare Winner
17 IBM India Private Ltd., Gurgaon IT/BPO Winner
18 GAIL (India) Ltd., Vaghodia Oil & Gas Winner
19 Indian Oil Corporation Ltd., Panipat Refinery Oil & Gas Winner
20 Oil and Natural Gas Corporation Ltd., New Delhi Oil & Gas Winner
21 J K Paper Ltd., Unit : CPM Surat Paper Winner
22 Reliance Industries Ltd., Dahej Manufacturing Division Petrochemical Winner
23 Steel Authority of India Ltd., Bhilai Steel Plant Steel Winner

SPECIAL COMMENDATION

S.No Company
1 Tata Marco Polo Motors Ltd., Karnataka
2 Western Coalfields Ltd., Nagpur
3 Trident Ltd., (Towel Division) Punjab
Year 2011
S.No Company Sector Remarks
1 JK Tyre & Industries Ltd., Mysore Engineering Winner
2 Tata Motors Ltd., Jamshedpur Automobile Winner
3 NTPC Ltd., Talcher Super Thermal Power Station, Kaniha Energy Winner
4 GAIL (India) Ltd., U.P. Petrochemical Complex, Pata Petro Chemicals Winner
5 Essar Oil Ltd., Jamnagar Refineries (Joint) Winner
6 Reliance Industries Ltd., Unit of Jamnagar SEZ
7 Steel Authority of India Ltd. Steel Winner
8 Nhava Sheva International Container Terminal Pvt. Ltd. Transportation including Shipping / Aviation Winner
9 Hindustan Unilever Ltd. FMCG & Consumer Appliances Winner
10. Indian Railways Rail Coach Factory, Kapurthala Government Winner

SPECIAL COMMENDATION

S.No Company
1 IBM India Pvt Ltd.
2 Indraprastha Medical Corporation Ltd.
3 Honda Siel Cars India Ltd.
4 Tata Refractories Ltd
5 Bosch Ltd
Year 2010
S.No Company Sector City Remarks
1 Nokia Telecom / IT – Hardware
Winner
2 Jubilant Organosys Pharma Winner
3 Toyota Auto Industry Winner
4 NTPC Ltd, Dadri Energy Winner
5 Essar Steel Steel/ Mining Winner
6 J K Lakshmi Cement Cement
Winner
7 DFID, British High Commission International Agencies
Winner
8 GTZ - ASEM International Agencies
Winner
Year 2009
S.No Company Sector City Remarks
1 Ashok Leyland Automobile Hosur Winner
2 Hindalco Industries Ltd (Renusagar Power Division) Energy Winner
3 Satluj Jal Vidyut Nigam Ltd Hydro Power Winner
4 Nestle India Ltd Food Winner
5 Kansai Nerolac Paints Ltd Chemical & Fertilisers Winner
6 GAIL(India) Ltd, Gas Processing unit, Gandhar Gas Gandhar Winner
7 Hindustan Petroleum Corporation Ltd, Mumbai Refinery Refinery Pata ( U.P.) Winner
8 HPCL Ltd., LPG Bottling Plant, Pune LPG Pune Winner
9 IOCL, Panipat Oil and Petroleum Panipat Winner
10 Reliance Industries Ltd, Jamnagar Petrochemical Winner
11 Coca-Cola India, Bhopal Beverages Bhopal Winner
12 Rampura Agucha Mine Coal/ Mining Winner
13 Essar Steel Ltd Steel Winner
14 Vedanta Aluminium , Lanjigarh Aluminum Lanjigarh Withheld
15 ITC Hotel , Kakatiya Sheraton, Hyderabad Hotels, Travel & Tourism Hyderabad Winner
16 Hindware FMCG & Consumer Appliances Winner
17 NTPC Ltd , Badarpur Thermal Power Station Thermal Power Winner
18 ACC Ltd (Lakheri Cement Works) Cement Winner
19 JK Tyres Ltd Engg / Manufacturing Winner
20 Wipro Ltd Telecom/ IT Winner
21 Rail Coach Factory , Kapurthala Govt Winner
Year 2008
PRIVATE SECTOR
S.No Company Sector Remarks
1 Titan Industries Ltd Consumer Goods Sector Winner
2 Aditya Birla Insulators, Rishra, WB Transmission Sector Winner
3 L & T Ltd , Mumbai Engineering Sector Winner
4 Jindal Steel and Power Ltd Steel Sector Winner
5 Ashok Leyland Ltd Automobile Sector Winner
6 Hindustan Coca-Cola Beverages Pvt Ltd Food and Beverages Sector Winner
7 Sterlite Industries, Tuticorin Mining Sector Winner
8 Reliance Energy Ltd , Dahanu Thermal Power Station Thermal Power Sector Winner
9 Tata Consultancy Services Ltd IT Sector Winner
10 Sheraton New Delhi Hotel Hospitality Sector (Large ) Winner
11 The Raintree Hotel, Chennai Hospitality Sector ( SME ) Winner
12 Parsvnath Developers Ltd Construction Sector Winner
PSU Sector
S.No Company Sector Remarks
1 Oil and Natural Gas Ltd , Corporate HSE , New Delhi Oil and Natural Gas Sector Winner
2 NTPC Ltd, Dadri Thermal Power Sector Winner
3 Rashtriya Chemicals and Fertilisers Ltd Chemicals Sector Winner
4 BPCL , Refinery Division Petroleum Sector Winner
Cooperative Sector
S.No Company Sector Remarks
1 Indian Farmers and Fertilisers, Bareilly ( UP ) Fertilisers Sector Winner
2 The Green Environmental Services Co-Op Society Ltd , Ahmedabad Co-operative Sector Winner
Govt Sector
S.No Company Sector Remarks
1 Rail Coach Factory , Kapurthala Govt Sector Winner
Year 2007
Individual Leadership Winners
GOLDEN PEACOCK GLOBAL AWARD LEADERSHIP IN COMBATING CLIMATE CHANGE

Richard L. Sandor, Chairman and CEO, Chicago Climate Exchange , Chicago, USA
GOLDEN PEACOCK AWARD FOR LEADERSHIP IN CORPORATE INNOVATION FOR THE PROTECTION OF ENVIRONMENT

V. Thulasidas Chairman & MD, AIR INDIA
S.No Company City Sector Remarks
1 Bharat Aluminium Organisation Ltd Korba Chhattisgarh Aluminium Winner
2 Narora Atomic Power Station Narora U.P. Nuclear Power Winner
3 Maruti Udyog Ltd
Gurgaon Automobiles Winner
4 Paharpur Business Centre & Software Technology Incubator Park New Delhi Business CentreTechnology Park Winner
5 Shree Cement Ltd Beawar Rajasthan Cement Winner
6 ONGC Ahmedabad Assets Oil and Petroleum Winner
7 GAIL (India) Ltd Pata ( U.P.) Gas Winner
8 ITC Hotel Grand Central Sheraton & Towers Mumbai Hospitality Winner
9 Heavy Water Plant Kota Govt Sector Winner
10. National Hydroelectric Power Corporation. Ltd Region II Banikhet ( H.P.) Hydro Power Winner
11. Korba Super Thermal Power Station NTPC Ltd Chhattisgarh Thermal Power Winner
12. Reliance Energy Ltd Dahanu Thermal Power Station Power (Private) Winner
13. Hindustan Petroleum Corporation Ltd Mumbai Refinery Mumbai Refinery Winner
14. Bhilai Steel PlantSteel Authority of India Ltd Bhilai Steel (PSU) Winner
15. Mfar Constructions Pvt. Ltd Bangalore Construction Winner
Year 2006
GOLDEN PEACOCK GLOBAL AWARD FOR ENVIRONMENTAL LEADERSHIP - SATU HASSI (Member of European Parliament and former Environment Minister, Finland)
Employer — Large Manufacturing (P S U)
S.No Company Sector City Remarks
1 Hindustan Petroleum Corporation Ltd , Mumbai Refinery Refinery Mumbai Winner
2 Rashtriya Ispat Nigam Ltd , Visakhapatnam Steel Plant Iron and Steel Visakhapatnam Winner
3 National Thermal Power Corporation Ltd Corporate Environment Management Thermal Power New Delhi Winner
4 National Hydroelectric Power Corporation Ltd Chamera Power Station I, Hydro Power Chamba (HP) Winner
5 Oil & Natural Gas Corporation Ltd , Ahmedabad Asset Energy Ahmedabad Winner
6 Hindustan Zinc Ltd Mining Visakhapatnam (A.P.) Winner
7 GAIL (India) Ltd Petrochemicals Pata ( U.P.) Winner
8 Heavy Water Board, Heavy Water Plant, Tuticorin Nuclear Tamil Nadu Winner
9 Rastriya Chemicals & Fertilizers Ltd, Raigad Chemical Maharastra Winner
Employer — Large Manufacturing (Private Sector)
S.No Company Sector City Remarks
1 Tata Power Power Jamshedpur Winner
2 Asian Paints Ltd , Ankleshwar Paints Gujarat Winner
3 Orient Paper Mills , Amlai Paper M.P Winner
4 Grasim Industries Ltd , Chemical Division , Nagda Chemicals M.P Winner
5 Shree Cement Ltd , Beawar Cement Rajasthan Winner
6 Titan Industries Ltd , Watch Division Electronics Hosur Winner
Employer - Large Service
S.No Company Sector City Remarks
1 Hindustan Petroleum Corporation Ltd, Santacruz Aviation Service Facility Aviation Fuel Servicing Mumbai Winner
2 ITC Hotel Sonar Bangla Sheraton & Towers Hospitality Kolkata Winner
Employer - Co-Operative Sector
S.No Company Sector City Remarks
1 Indian Farmers Fertilizer Co-Operative Ltd , Kandla Fertilisers Gujarat Winner
Government of India Undertaking
S.No Company Sector City Remarks
1 Indian Railways ,Chittaranjan Locomotive Works Transportation Chittaranjan Winner
SME Manufacturing
S.No Company Sector City Remarks
1 Ispat Industries Ltd , Sponge Iron Plant Manufacturing Raigad Winner
Special Commendation Certificates
S.No Company Sector City Remarks
1 Rallis India Ltd, Lote Unit Maharastra Winner
2 Bharat Aluminium Organisation Ltd Korba Chhattisgarh Winner
3 Chennai Petroleum Corporation Ltd, Chennai Tamil Nadu Winner
4 Hindustan Coca-Cola Beverages Pvt. Ltd, Varanasi U.P. Winner
Year 2005
Manufacturing - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Rourkela Steel Plant, SAIL Steel Winner
2 NTPC, Faridabad Power Faridabad Winner
3 GAIL, Vijaipur LPG Recovery Vijaipur Winner
4 Mangalore Refinery & Petro –Chemicals Ltd (ONGC) Refineries Mangalore Winner
5 Moser Baer India Ltd Electronics Winner
6 Tata Sponge Iron Ltd Iron & Steel Winner
7 Aditya Cement Cement Winner
8 Chambal Fertilisers and Chemicals Ltd Fertilisers Winner
9 Tata Chemicals Fertilisers Fertilisers Winner
10 Jubilant Organosys Ltd Pharmaceuticals Winner
11 Singareni Collieries Organisation Ltd Mining Winner
12 ITD Ltd Chirala Agro Processing Chirala Winner
Service - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Delhi Metro Rail Corporation Ltd Transport Winner
2 Marriott Welcome Hotel, ITC Welcomgroup New Delhi Winner
3 Hindustan Petroleum Corporation Ltd, (ASF) Fuel Supply Winner
Manufacturing Small & Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 Astra Zeneca Pharma India Ltd Pharmaceuticals Winner
2 Goodlass Nerolac Paints Ltd, Kanpur Paints Winner
3 Lanxess ABS Ltd Chemicals Winner
4 Hindustan Coca-Cola Beverages Pvt. Ltd, Jaipur Unit Food & Beverages Jaipur Winner
Service Small & Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 Naroda Enviro Project Ltd Clean Tech Winner
Special Commendation Certificates
S.No Company
1 Tata Refactories, Belaphar
2 ACC, Jamul Cement Works
3 Mahanagar Gas Ltd
4 Rallis India Ltd (Lote Unit)
5 Bangalore Metropolitan Transport Corporation Ltd
6 Motor Industries Co. Ltd
7 Pepsico India Holdings Pvt. Ltd Palakkad
8 Tata Power, Jamshedpur
9 IFFCO, Aonla Unit
10 Indian Rayon & Industries Ltd
Year 2004
Manufacturing - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Grasim Industries Ltd, Grasilene Division, Karnataka Textile Karnataka Winner
2 Lakshmi Cement (A Div. Of JK Corp. Ltd), Jaykaypuram, Rajasthan Cement Rajasthan Winner
3 National Hydroelectric Power Corpn., Banikhet, HP Hydro Power HP Winner
4 Bharat Petroleum Corporation Ltd, Refinery Division, Mumbai Oil & Petroleum Mumbai Winner
5 Bharat Electronics Ltd, Bangalore Electronics Bangalore Winner
6 Kahalgaon Super Thermal Power Project, NTPC, Kahalgaon Energy Winner
7 Indo Gulf Fertilizers Ltd, Jagadishpur Industrial Area, Distt. Sultanpur, UP Chemical & Fertil. Sultanpur Winner
Manufacturing - Small and Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 Akzo Nobel Coatings India Private Ltd, Bangalore Chemicals Winner
2 Hindustan Coca-cola Beverages Pvt. Ltd, Dasna UP Food & Beverages Winner
Service – Large
S.No Company Sector City Remarks
3 Welcome hotel Mughal Sheraton, Agra Hospitality Agra Winner
Service – Small & Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 Institute of Petroleum Safety, Health and Environment management, ONGC, Goa Oil & Petroleum Goa Winner
2 ITC Group Research & Development Centre, ITC Ltd, Bangalore R & D Bangalore Winner
Global Awards
S.No Company Sector City Remarks
1 Thai Acrylic Fibre Co. Ltd, Thailand Chemicals Winner
Year 2003
Manufacturing Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Oil & Natural Gas Corpn. Ltd , New Delhi Corporate Group New Delhi Winner
2 Tata Eng. & Locomotive Co. Ltd, Pimpri, Pune Heavy Engineering Pune Winner
3 Oil & Petrochemicals IOCL Ltd, Panipat Refinery, Panipat Panipat Runner Up
4 Jindal Steel & Power Ltd, Raigad Steel Raigad Winner
5 NTPC, Badarpur Thermal Power Station Power New Delhi Winner
6 Shree Cement Ltd, Bhangur Nagar, Beawar, Rajasthan Cement & Ceramics Rajasthan Winner
7 Orchid Chemicals & Pharmaceuticals Ltd Chennai Pharma Chennai Winner
8 Titan Industries, Watch Division, Hosur Light Engineering Hosur Winner
9 ITC Ltd, Paperboards and Specialty Papers Divisions, Bhadrachalam Paper Bhadrachalam Winner
10 Grasim Industries, Harihar Poly Fibres, Kumarapattnam Fertilizers & Chem Kumarapattnam Winner
Manufacturing - Small and Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 Tata Metaliks Ltd, Kolkata Light Engineering Kolkata Winner
2 Pepsico India Holdings, Madurai Food & Beverages Madurai Winner
Service Large
S.No Company Sector City Remarks
1 ITC Hotel Windsor Sheraton & Towers, Bangalore Hospitality Bangalore Winner
2 Karnataka State Road Transport Corporation, Bangalore Transport Bangalore Winner
Service - Medium & Small
S.No Company Sector City Remarks
1 Indian Oil Corporation Ltd, Irugur Top, Coimbatore Coimbatore Winner
Year 2002
Manufacturing - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Wheel & Axle Plant, Indian Railways Heavy Engineering Bangalore Winner
2 Ashok Leyland Ltd, Bhandara Automobiles Bhandara Winner
3 Bharat Petroleum Corpn. Ltd, Refinery Division, Mumbai Oil & Petrochemicals Mumbai Winner
4 Reliance Industries Ltd, Hazira, Surat Oil & Petrochemicals Surat Winner
5 Asian Paints (India) Ltd, Medak, A.P. Chemicals Medak Winner
6 Heavy Water Plant – Manuguru, A P Chemicals Manuguru Winner
7 Grasim Industries Ltd, Staple Fibre Division, Distt. Ujjain Textiles Ujjain Winner
8 Tata Chemicals Ltd, Fertilizer Division, Badaun (Distt.) Fertilizers Badaun Winner
9 Tata Refractories Ltd, Orissa Cement & Ceramics Orissa Winner
Special Commendation Certificate
S.No Company
1 ACC Ltd, Gagal Cement Works, H.P.
Service - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Welcomegroup Rajputana Palace Sheraton Hotel, Jaipur Hospitality Jaipur Winner
2 The Orchid, An Ecotel Hotel, Mumbai Hospitality Mumbai Winner
Manufacturing - Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 Coca Cola India, Kandhari Bevg. Ltd, H P Food & Beverages H P Winner
2 Gas Authority of India Ltd Raigad Chemicals Winner
3 Kawas Gas Power Project, NTPC, Surat Power Winner
4 Lakshmi Precision Screws Ltd, Rohtak Light Engineering Winner
Service - Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 IOCL, Kandla Bhatinda Pipeline,Panipat Refinery, Panipat Panipat Winner
Manufacturing - Small
S.No Company Sector City Remarks
1 Sandhar Locking Devices Ltd Gurgaon Gurgaon Winner
Service - Small
S.No Company Sector City Remarks
1 IOCL, Gujarat Refinery Hospital, Vadodara Winner
Year 2001
Manufacturing - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Chennai Petroleum Corporation Ltd,Chennai Chennai Winner
2 Heavy Water Plant (Manuguru) Andhra Pradesh Runner Up
Manufacturing - Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 Hindustan Coca Cola Beverages (P) Ltd, Ameenpur Unit Ameenpur Winner
2 Gas Authority of India Ltd Runner Up
3 LPG Recovery Plant, Usar Usar Runner Up
Manufacturing - Small
S.No Company Sector City Remarks
1 Desalter Plant, ONGC Ltd, Ahmedabad Ahmedabad Winner
Service – Large
S.No Company Sector City Remarks
1 ITC Hotel – Maurya Sheraton & Towers New Delhi Winner
2 NTPC, Corporate Office New Delhi Runner Up
Service – Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 Rajiv Gandhi Cancer Institute & Research Center New Delhi Winner
Service – Small
S.No Company Sector City Remarks
1 Koyali – Ahmedabad Products Pipleline (IOCL) Gujarat Gujarat Winner
Year 2000
Manufacturing - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Panipat Refinery, IOCL Panipat Winner
2 Narora Atomic Power Plant Narora Winner
3 Haldia Refinery, IOCL Haldia Runner Up
Manufacturing - Medium & Small
S.No Company Sector City Remarks
1 Tata Metaliks, Calcutta Winner
2 LPG Recovery Plant, Usar Winner
3 ITC Ltd Tribeni Tissues Division Runner Up
Year 1999
Manufacturing - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Haldia Refinery, IOCL Haldia Winner
2 Gujarat Refinery, IOCL Gujarat Winner
3 Madras Refiners Ltd Madras Runner Up
4 Rajasthan Atomic Power Station Rajasthan Runner Up
5 Bharat Petroleum Corporation Ltd
6 Barauni Refinery, IOCL Barauni Runner Up
7 ITC Ltd, Chirala Chirala Runner Up
Manufacturing Medium & Small
S.No Company Sector City Remarks
1 LPG Recovery Plant (GAIL), Vijaipur Winner
2 Salem Steel Plant (SAIL) Runner Up
3 TATA Metaliks Ltd Runner Up
Year 1998
Manufacturing - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Mathura Refinery, IOCL Winner
2 Gujarat Refinery, IOCL Winner
3 Nagarjuna Fertilizers and Chemical Ltd Runner Up