National Training (GPNTA)

Instituted in the year 1998

Year 2017 Read More [+]
S.No Company Sector Remarks
1 Maruti Suzuki India Limited, Gurgaon Automobile Winner
2 VFS Global Services Pvt Ltd, Mumbai BPO Winner
3 L&T Construction Skills Training Institute, Hapur Construction Winner
4 Accenture Solutions Private Limited, Capability Development - FastTrack, Hyderabad Consultancy Winner
5 National Academy of Construction, Hyderabad Education & Training Winner
6 Bosch Limited, Nashik Engineering Winner
7 State Bank of India, Mumbai Financial Sector (Banking) Winner
8 Aditya Birla Financial Services Group, Mumbai Financial Services Winner
9 Nestle India Limited, Gurgaon FMCG Winner
10 Apollo Hospitals, Hyderabad Healthcare Winner
11 ICICI Lombard General Insurance Company Limited, Mumbai Insurance (General) Winner
12 Life Insurance Corporation of India, Mumbai Insurance (Life) Winner
13 Oil India Limited, Duliajan Oil Production Winner
14 Reliance Industries Limited, Jamnagar Manufacturing Division Petrochemical Winner
15 Rosa Power Supply Company Limited, Shahjahanpur Power Winner
16 Jindal Stainless Limited, Hisar Steel Winner
17 Indus Towers Limited, Gurgaon Telecommunication Winner
18 Bangalore International Airport Limited, Bangalore Transportation (Aviation) Winner
Year 2016
S.No Company Sector Remarks
1 Maruti Suzuki India Limited, Gurgaon Automobile Winner
2 WNS Global Services Pvt Ltd, Mumbai BPO Winner
3 Accenture Services Pvt Ltd, Bangalore Consultancy Winner
4 Schneider Electric India Pvt Ltd, Gurgaon Electrical Equipment Winner
5 Schaeffler India, Pune Engineering Winner
6 Punjab National Bank, New Delhi Financial Sector (Banking) Winner
7 Tata Capital Limited, Thane Financial Sector (NBFC) Winner
8 GAIL (India) Limited, Noida Gas Winner
9 Defence Services Staff College, Wellington Government (Defence) Winner
10 Life Insurance Corporation of India, Mumbai Insurance Winner
11 Tata Consultancy Services Limited, Mumbai IT Winner
12 NTPC Limited, Power Management Institute, Noida Power Winner
Year 2015
S.No Company Sector City Remarks
1 Mahindra & Mahindra Limited, Automotive Sector, Nashik Automobile Nashik Winner
2 ACC ACL Leadership Academy, Mumbai Cement Mumbai Winner
3 Rashtriya Chemicals and Fertilizers Ltd, Mumbai Chemicals & Fertilizers Mumbai Winner
4 Accenture Services Pvt Ltd, Bangalore Consultancy Bangalore Winner
5 Union Bank of India Staff College, Bengaluru Financial (Banking) Bengaluru Winner
6 Domino's India, Jubilant FoodWorks Limited, Noida Food & Beverages Noida Winner
7 Military College of Electronics and Mechanical Engineering, Secunderabad Government (Defence) Secunderabad Winner
8 Centre for Research and Industrial Staff Performance, Bhopal Government (Education & Training) Bhopal Winner
9 Kotak Mahindra Old Mutual Life Insurance Ltd, Mumbai Insurance Mumbai Winner
10 Hewlett-Packard GlobalSoft Pvt Ltd, Applications Global Delivery India Centre, Bangalore IT (Hardware) Bangalore Winner
11 Oil India Limited, Duliajan Oil Duliajan Winner
12 Future Group, Mumbai Retail Mumbai Winner
13 Tata Consultancy Services Limited, Mumbai Software Mumbai Winner
14 Steel Authority of India Limited, Rourkela Steel Plant Steel Rourkela Winner
15 Ericsson India Pvt Ltd, New Delhi Telecommunication New Delhi Winner
SPECIAL COMMENDATION
S.No Company
1. Yum! Restaurants (India) Pvt Ltd, Gurgaon
2. Astrazure Research Associates, Gurgaon
Year 2014
S.No Company Sector City Remarks
1 Union Bank of India Staff College, Bangalore Banking Bangalore Winner
2 Bank of Baroda, Mumbai Banking Mumbai Winner
3 Infosys BPO Ltd., Bangalore BPO Bangalore Winner
4 Gamesa Wind Turbines Pvt Ltd., Chennai Energy (Renewable) Chennai Winner
5 Mahindra & Mahindra Financial Services Ltd., Mumbai Financial Services Mumbai Winner
6 Nestle India Ltd., Gurgaon FMCG Gurgaon Winner
7 GAIL (India) Ltd., New Delhi Gas New Delhi Winner
8 Army Institute of Management, Kolkata Govt (Defence) Kolkata Winner
9 Manipal Health Enterprises Pvt Ltd., Bangalore Healthcare Bangalore Winner
10 SBI Life Insurance Company Ltd., Mumbai Insurance Mumbai Winner
11 Dell Inc. Global Commercial Sales Training IT Ireland Winner
12 ONGC Academy, Dehradun Oil Exploration Dehradun Winner
13 Oil India Ltd., Duliajan Oil Production Duliajan Winner
14 Reliance Industries Ltd., Corporate Learning & Development, Navi Mumbai Petrochemical Navi Mumbai Winner
15 Baxter India Pvt Ltd., Gurgaon Pharmaceuticals Gurgaon Winner
16 Tata Consultancy Services Ltd., BPS Unit, Mumbai Software Mumbai Winner
17 Tata Steel Ltd., Jamshedpur Steel Jamshedpur Winner
18 Indus Towers Ltd., Gurgaon Telecommunication Gurgaon Winner
SPECIAL COMMENDATION
S.No Company
1. HSBC Software Development (India) Pvt Ltd., Pune
2. Kotak Mahindra Old Mutual Life Insurance Ltd., Mumbai
3. Shriram Value Services Pvt Ltd., Chennai
4. Hindustan Petroleum Corporation Ltd., Visakha Vijayawada Secunderabad Pipeline
5. Technopark-Technology Business Incubator, Trivandrum
6. Rashtriya Ispat Nigam Ltd., Visakhapatnam Steel Plant
Year 2012
Category - EMPLOYER
S.No Company Sector City Remarks
1 Hindustan Aeronautics Ltd Aeronautics Bangalore Winner
2 Maruti Suzuki India Ltd Automobile Gurgaon Winner
3 Tata Motors Ltd., Customer Support, CVBU Automobile (Service) Mumbai Winner
4 State Bank of India Banking Mumbai Winner
5 Ambuja Cements Ltd Cement Solan Winner
6 Coromandel International Ltd Chemical & Fertilizer Secunderabad Winner
7 Indian Farmers & Fertiliser Cooperative Ltd Fertilizer Aonla Winner
8 1 EME Centre Government (Defence) Secunderabad Winner
9 ITC Grand Central Hospitality Mumbai Winner
10 IBM Global Process Services Pvt Ltd Information Technology Gurgaon Winner
11 Hindustan Petroleum Corporation Ltd Oil & Gas Mumbai Winner
12 Indian Oil Corporation Ltd, Bongaigaon Refinery Oil & Gas Bongaigaon Winner
13 Reliance Industries Ltd Petrochemical Patalganga Winner
14 Rosa Power Supply Co Ltd Power Shahjahanpur Winner
15 Narora Atomic Power Station Power (Atomic) Bulandshahar Winner
16 Steel Authority of India Ltd Steel Bokaro Winner
17 Ericsson India Pvt Ltd Telecommunication Gurgaon Winner
Category - JOINT ENTRY
S.No Company Sector City Remarks
18 Mahindra Institute of Quality Automobile Nashik Winner
19 Union Bank of India Staff College Banking Winner
20 Bharat Heavy Electricals Ltd, HRDI Engineering Winner
21 Oil & Natural Gas Corporation Ltd IPSHEM Oil & Gas Goa Winner
SPECIAL COMMENDATION
1. Rashtriya Chemicals and Fertilizers Ltd Mumbai
2. Reliance Tech Services Mumbai
Year 2011
Category- EMPLOYER
S.No Company Sector City Remarks
1

DELL Inc.
Global CSMB Sales Training & Development

IT Services Winner
2

IBM Global Process Services India

IT

Winner
3

TCS BPO

BPO Winner
4

Reliance Industries Ltd Jamnagar Manufacturing Division

Refinery

Winner
5

Larsen & Toubro Ltd Hydrocarbon IC & L&T Power Ltd

Construction/Infrastructure Winner
6

Reliance Communications Ltd. Network Entity & Learning Centre

Communication

Winner
7

GAIL (India) Ltd.

Gas Winner
8

Indian Oil Corporation Ltd, (Marketing Division)
Training & Development Department

Petroleum

Winner
9

Punjab National Bank

Banking Winner

10

Mahindra- AFS

Automotive Farm Sector

Winner

11

Aditya Birla Nuvo Ltd, Madura Clothing

Consumer Goods

Winner
Category- JOINT ENTRY
S.No Company Sector City Remarks
1

Union Bank of India Staff College

Banking Winner
Category- TRAINING PROVIDER
S.No Company Sector City Remarks
1

Military College of Electronics & Mechanical Engineering

Govt
Winner
2

St. George’s School

Education
Winner
3

Engineering Staff College of India

Professional Engineering Institution
Winner
Year 2010
Joint Entry
S.No Company Sector City Remarks
1

Power Management Institute NTPC Ltd

Winner
2

SVKM's Narsee Monjee Institute of Management Studies,
Engineering Staff College of India

 

Winner
EMPLOYERS CATEGORY
S.No Company Sector City Remarks
1

IBM Global Process Services


Winner
2

TATA Motors Ltd


Pune Winner
3

Larsen & Toubro Ltd. Electrical and Automation Operating Company

Winner
4 Punjab National Bank
Winner
5

Oil and Natural Gas Corporation Ltd School of Maintenance Practices

Winner
6

Durgapur Steel Plant Steel Authority of India Ltd

Winner
7

Reliance Industries Ltd Hazira Manufacturing Division

Winner
GOVERNMENT CATEGORY
1

National Academy of Defence Production


Nagpur

Winner
2 Oil India Ltd.
3

Thomas Cook (India) Ltd

Year 2009
Joint Entry
S.No Company Sector City Remarks
1 Accenture OVER ALL WINNER Winner
2 Indian Bank Training Design Winner
3 Military College of Electronics and Mechanical Engineering Training Delivery Winner
4 Indian Oil Institute of Petroleum Management, IOCL Training Outcomes Winner
Employer
S.No Company Sector City Remarks
1 HSBC Ltd Overall Winner Winner
2 Infosys Technologies Ltd Training Design Winner
3 State Bank of India Training Delivery Winner
4 ITC Ltd Hotels Division Training Outcomes Winner
Training Providers
1 Mother's Pride OVER ALL WINNER Winner
Year 2008
Training Providers
S.No Company Sector City Remarks
1 Engineering Staff College of India Training Design Winner
2 Construction Industry Development Council Training Delivery Winner
3 TATA Motors Training Outcomes Winner
Joint Entry Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Ernst & Young Pvt Ltd Overall Winner Winner
2 Suzlon Energy Ltd. Training Design Winner
3 Canara Bank Training Delivery Winner
4 ERA Group Training Outcomes Winner
Employer
S.No Company Sector City Remarks
1 Bharat Petroleum Corporation Ltd., Mumbai Refinery Training Design Winner
2 GTL Ltd. Training Delivery Winner
3 Bhillai Steel Plant (SAIL) Training Outcomes Winner
Year 2007
Individual Leadership Winners
1 Golden Peacock Award for Corporate Innovative Leadership, Kishore Biyani
2 Golden Peacock Global Award for Women Business Leadership, Naina Lal Kidwai
S.No Company Sector City Remarks
1 Institute of Drilling Technology,
Oil and Natural Gas Corporation Ltd
Dehradun Winner
2 Canara Bank Winner
3 Sona Koyo Steering System Ltd Gurgaon Winner
4 SAP LABS India Pvt Ltd Bangalore Winner
5 Patni Computer Systems Ltd Mumbai Winner
6 Reliance Industries Ltd. , Refinery Division Jamnagar Winner
7 ITC Hotel, The Maurya New Delhi Winner
8 HSBC India Ltd. Mumbai Winner
9 Bharti Teletech Ltd. New Delhi Winner
10 Nipuna Services Ltd. Hyderabad Winner
11 Mfar Constructions Pvt Ltd Bangalore Winner
12 Ispat Industries Ltd ,Raigarh Maharastra Winner
13 Sterlite Industries (India) Ltd. Tuticorin Winner
14 Engineering Staff College of India Hyderabad Winner
15 Bombay Stock Exchange ,BSE Training Institute Mumbai Winner
16 AHA Air Hostess Academy Pvt Ltd. New Delhi Winner
17 Union Bank of India Staff College Bangalore Winner
18 Tata Management Training Center Pune Winner
19 Indian Oil Institute of Petroleum Management Gurgaon Winner
20 Wipro Ltd ,Corporate Human Resource Development Bangalore Winner
Year 2006
S.No Company Sector City Remarks
1 Tata Consultancy Services Ltd Consultancy Mumbai Winner
2 Infosys Technologies Ltd. IT Bangalore Winner
3 Bhilai Steel Plant, SAIL Steel (PSU) Bhilai Winner
4 Nuclear Training Centre Nuclear Power Tarapur Winner
5 ONGC Academy Oil and Natural Gas Expln Dehradun Winner
6 Reliance Industries Ltd Petrochemical Patalganga Winner
7 Hindustan Zinc Ltd, Vedanta Resources, PLC Mining Winner
8 Indian Oil Corporation Ltd(Marketing Division) Oil and Natural Gas Marketing Mumbai Winner
9 TATA Motors Automobile Pune Winner
10 Punjab National Bank Banking New Delhi Winner
11 L & T Infotech Ltd. Electronics Mumbai Winner
Training Provider Sector
1 Power Management Institute,NTPC Ltd Energy(PSU) Noida Winner
2 Military College Of Electronics and Mechanical Engg Defence Secundrabad Winner
3 Engineering Staff College Of India Engineering Hyderabad Winner
4 Reliance Energy Ltd. Energy(Private) Mumbai Winner
5 Indian Institute of Port Management Maritime Kolkata Winner
Joint Entry Sector
1 ITC Ltd, Hotels Division Hospitality Gurgaon Winner
Year 2005
Employer Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Birla Tyres Manufacturing Balosore Winner
2 HPCL Petroleum Mumbai Winner
3 Aztec Software and Technology Service Ltd. Information Tech Bangalore Winner
4 Punjab National Bank Financial Sector New Delhi Winner
5 GAIL India Ltd PSU New Delhi Winner
Joint Entry Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Gyanodaya – Aditya Birla Institute of Management Learning Management Training Winner
2 ITC Ltd. Hotels Division Hospitality Gurgaon Winner
3 Union Bank Staff College, Union Bank of India Financial Sector Bangalore Winner
4 Indian Oil Institute of Petroleum Management Petroleum Gurgaon Winner
5 ONGC Academy Petroleum and Natural Gas Dehradun Winner
6 Power Management Institute, NTPC Power Noida Winner
Government Sector
S.No Company Sector City Remarks
1 Ordnance Factories Institute of Learning, Ishapore Govt. Sector W. Bengal Winner
Training Provider Category
S.No Company Sector City Remarks
1 Air Hostess Academy Training Establishment New Delhi Winner
Small and Medium
S.No Company Sector City Remarks
1 L&T Sargent & Lundy Ltd Manufacturing Baroda Winner
Special Commendation
S.No Company Sector City Remarks
1 Pondicherry Police Training School Pondicherry Winner
Year 2004
Employer Large
S.No Company Sector City Remarks
1 IOCL(Mkt. Division) Mumbai Winner
2 Tata Motors Ltd Pune Winner
Joint Entry Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Punjab National Bank New Delhi Winner
Joint Entry - SME
S.No Company Sector City Remarks
1 Power Management Institute (NTPC) , Noida U.P Winner
Training Provider - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 NMIMS University, Mumbai Maharastra Winner
2 Ordnance Factories Institute of Learning Winner
SME
S.No Company Sector City Remarks
1 Institute of Advance Computing and Management New Delhi Winner
2 Rourkela Institute of Management Studies, Rourkela Orissa Winner
Year 2003
Employer Large
S.No Company Sector City Remarks
1 BPCL (Refinery), Mumbai Mumbai Winner
2 Reliance Industries Ltd Refinery Division – Jamnagar Gujrat Winner
Employer SME
S.No Company Sector City Remarks
1 Institute of Drilling Technology, ONGC Dehradun Winner
Joint Entry - Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Nuclear Training Centre, RAPS, NPCIL Rajasthan Winner
Joint Entry - SME
S.No Company Sector City Remarks
1 Regional Training Institue, Ambajhari Maharastra Winner
2 IPSHEM, (Institute of Petroleum Safety, Health and Env. Management) ONGC South Goa Winner
Year 2002
Employer Large
S.No Company Sector City Remarks
1 Bharat Petroleum Corporation, Refinery Learning Centre Mumbai Winner
2 Reliance Industries Ltd, Patalganga Maharashtra Winner
3 Nuclear Training CentreRajasthan Atomic Power Station Kota Runner Up
4 Bharti Televentures Ltd. New Delhi Runner Up
Joint Entry
S.No Company Sector City Remarks
1 Gas Technology Institute, GAIL Noida Winner
2 ITC Hotels Ltd. New Delhi Winner
Training Provider
S.No Company Sector City Remarks
1 Institute of Oil & Gas Production Technology ,(ONGC) Navi Mumbai Navi Mumbai Winner
2 Regional Training Institute, Ishapore WB Runner Up
3 Gyanodaya, The Aditya Birla Institute of Management Learning, Mumbai Mumbai Runner Up
Year 2001
Employers
S.No Company Sector City Remarks
1 Welcome Group Management Institute. (ITC Hotels Ltd) Gurgaon Winner
2 Indian Oil Corporation Ltd. (Western Region Pipelines) Rajkot Winner
3 Nuclear Power Corporation. (Rajasthan Atomic Power Station ) Kota Runner Up
Training Provider
S.No Company Sector City Remarks
1 Continuing Education Programme. (IIT Bombay) Bombay Winner
2 Regional Training Institute, Ambajhari Ambajhari Runner Up
3 Institute of Development & Research in Banking Technology Hyderabad Hyderabad Special Award
Joint Entries
S.No Company Sector City Remarks
1 Institute of Petroleum Safety & Environment, ONGC Goa Goa Winner
2 Institute of Standards Training, Directorate of Standardization Runner Up
Year 2000
Golden Peacock Most Innovative Economic Management Award - Yashwant Sinha (Union Finance Minister)
Golden Peacock Woman Business Leadership Award - (Shahnaz Hussain)
Employers
S.No Company Sector City Remarks
1 Indian Oil Institute of Petroleum Management, IOCL Winner
2 Heavy Water Board , Mumbai Mumbai Runner Up
Training Provider
S.No Company Sector City Remarks
1 Institute of Management Development, ONGC Dehradun Dehradun Winner
2 College of Material Management, Jabalpur Jabalpur Runner Up
Joint Entry Category
S.No Company Sector City Remarks
1 Bharti Cellular Ltd , New Delhi New Delhi Winner
2 Reliance Industries Ltd, Hazira Hazira Winner
3 Tata Consultancy Services, Trivandrum Trivandrum Runner Up
Year 1999
Employers
S.No Company Sector City Remarks
1 Reliance Industries Ltd. Winner
2 Satyam Computer Services Ltd. Winner
3 Vikram Cement Winner
Joint Entry Providers
S.No Company Sector City Remarks
1 ITC Hotels Ltd Winner
2 World Class Manufacturing – Aditya Birla Group Winner
3 Bharat Heavy Electricals Ltd Winner
Training Providers
S.No Company Sector City Remarks
1 Railway Staff College Vadodara Winner
2 EME School Baroda Winner
3 Staff College, Union Bank of India Winner
Year 1998
Employers
S.No Company Sector City Remarks
1 Bharat Heavy Electricals Ltd Hyderabad Winner
2 Shipping Corporation of India Winner
3 Mathura Refinery, IOCL Winner
Training Provider Category
S.No Company Sector City Remarks
1 Indian Oil Institute of Petroleum Management, IOCL Winner
2 Regional Training Institute, Ishapore Winner
3 National Institute of Fashion Technology Winner
Joint Entry
S.No Company Sector City Remarks
1 Military College of Electronics and Mechanical Engineering Secunderabad Winner
2 Sahara India Aviation Academy Winner
Educators Category
S.No Company Sector City Remarks
1 Modern School Lucknow Winner