Golden Peacock
National Quality Award - Winners

Instituted in the year 1991

Year 2019
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. Bosch Limited, Bangalore Automobile Ancillary Winner
2. HIL Limited, Hyderabad Building Material Winner
3. Larsen & Toubro Limited, Water & Effluent Treatment IC, Chennai Construction Winner
4. Capgemini Technology Services India Limited, Pune Consultancy Winner
5. Nestle India Limited, Moga Factory FMCG Winner
6. Tata Global Beverages Limited, Indore FMCG Winner
Individual Leadership Winners
Sl. No.Organization  
1. Golden Peacock Award for Business Leadership
M.G. George Muthoot
( Chairman, Muthoot Group )
   
2. Golden Peacock Award for Women Business Leadership
Vinita Bali
( Managing Director & CEO, Britannia Industries Ltd.)
   
2. Golden Peacock Life Time Achievement Award for Education & Healthcare Services
Padma Bhushan Dr Ramdas M. Pai
( Chairman - Manipal Education and Medical Group )
   

Year 2017
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. Hero MotoCorp Limited, Haridwar Automobile Winner
2. WNS Global Services (P) Ltd, Mumbai BPO Winner
3. PI Industries Limited, Jambusar Chemicals & Fertilizers Winner
4. RITES Limited, Gurgaon Consultancy Winner
5. Lava International Limited, Noida Electronics Winner
6. Welspun Corp Limited, Anjar Engineering Winner
7. L&T Technology Services Limited, Vadodara IT Winner
8. JSW Energy Limited, Ratnagiri Power (Private) Winner
9. NTPC Limited, Vindhyachal Super Thermal Power Project, Singrauli Power (PSU) Winner
10. Godrej Properties Limited, Mumbai Real Estate & Construction Winner
11. JK Tyre & Industries Limited, Vikrant Tyre Plant Rubber Winner

Year 2015
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. WNS Global Services Pvt Ltd, Mumbai BPO Winner
2. JK Tyre & Industries Ltd, Vikrant Tyre Plant, Mysuru Engineering Winner
3. BNY Mellon International Operations (India) Pvt Ltd, Pune Financial (Banking) Winner
4. Ordnance Factory Chanda, Chandrapur Government (Defence) Winner
5. Rail Wheel Factory, Bangalore Government (Railways) Winner
6. Oil and Natural Gas Corporation Ltd, Uran Plant Oil Winner
7. Jubilant Life Sciences Limited, Gajraula Pharmaceutical Winner
8. Delhi International Airport (P) Ltd, New Delhi Transportation Aviation Winner
SPECIAL COMMENDATION
Sl. No.Organization  
1. Nipman Fastener Industries Pvt Ltd, Haridwar    
2. Genus Power Infrastructures Limited, Haridwar    

Year 2012
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. Mahindra & Mahindra Ltd., Farm Division Automobile Winner
2. Sandhar Automotives Automobile (Ancillaries) Winner
3. Metlife Global Operations Support Center BPO Winner
4. Sanmina-SCI India Pvt Ltd Electronics Winner
5. Britannia Industries Ltd FMCG Winner
6. Ludhiana Beverages Pvt Ltd Food & Beverages Winner
7. Hindalco Industries Ltd Metal Winner
8. Oil & Natural Gas Corporation Ltd., Quality Assurance Department Oil & Gas Winner
9. Reliance Industries Ltd., Nagothane Manufacturing Division Petrochemical Winner
10. Aanjaneya Lifecare Ltd Pharmaceutical Winner
11. Larsen & Toubro Ltd., Power IC Power Winner
12. Tata Housing Development Company Ltd Real Estate & Construction Winner
13. Aditya Birla Nuvo Ltd., Madura Clothing Textiles & Apparel Winner
14. GVK Group Mumbai International Airport Pvt Ltd Transportation Winner
SPECIAL COMMENDATION
Sl. No.Organization  
1. Ordnance Factory Board Rifle Factory    
2. Logistics Park (I) Pvt Ltd    

Individual Leadership Winners
Sl. No.Organization  
1. Golden Peacock Award for Business Leadership
M.G. George Muthoot
( Chairman, Muthoot Group )
   
2. Golden Peacock Award for Women Business Leadership
Vinita Bali
( Managing Director & CEO, Britannia Industries Ltd.)
   
3. Golden Peacock Life Time Achievement Award for Education & Healthcare Services
Padma Bhushan Dr Ramdas M. Pai
( Chairman - Manipal Education and Medical Group )
   
Large Enterprises
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. Tata Motors Ltd. Automobile Winner
2. Oil and Natural Gas Corporation Ltd., Quality Assurance Department Oil & Gas Winner
3. Bharti Airtel Ltd Telecommunications Winner
4. Biocon Ltd. Bio-technology Winner
5. Barco Electronics Systems Private Ltd. Electronics Winner
6. Steel Authority of India Ltd., Durgapur Steel Plant Steel Winner
7. Hindalco Industries Ltd., Renusagar Power Division Energy Winner
8. Jubilant Life Sciences Ltd. Pharmaceuticals Winner
9. Allison Transmission India Private Ltd. Automobile Winner
10. HLL Lifecare Ltd., Peroorkada Factory Healthcare Winner
11. iGate Patni IT/BPO Winner
12. UltraTech Cement Ltd., Aditya Cement Works Cement Winner
Small and Medium Enterprises
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. Corbus India Private Ltd IT / Supply Chain Solutions Winner
2. Piramal Glass Ltd., Jambusar Glass & Ceramic Winner

Year 2010
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. Ashok Leyland Ltd. Automobile Winner
2. Bhilai Steel Plant, Steel Authority of India Ltd. Steel Winner
3. Glaxo Smith Kline Consumer Healthcare Ltd. Healthcare Winner
4. WNS Global Services Pvt Ltd. BPO Winner

Year 2009
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. Reliance Infrastructure Ltd., Dahanu Thermal Power Station Energy Winner
2. Rajashree Cement, Aditya Birla Group Cement Winner
3. HPCL,Visakha Vijayawada Secunderabad Pipeline Oil & Gas Winner
4. HLL Lifecare Ltd. Healthcare Winner
5. Larsen & Toubro Ltd, Electric Standard Products Engineering Winner
6. SAIL, Bhilai Steel Plant Steel Winner
7. Hindalco Industries Ltd,, Renukoot Non – ferrous Metals Winner
8. HSIL Ltd SME Winner

Individual Leadership Winners
Sl. No.Organization  
1. Golden Peacock Award for Human Rights
Bianca Jagger
Manufacturing Sector
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. LG Electronics Pvt Ltd Electronics Winner
2. Jindal Steel & Power Ltd Steel Winner
3. Vedanta Resources Plc, Hindustan Zinc Ltd, Chanderiya Lead Zinc Smelter Non Ferrous Winner
4. Vikram Cement Cement Winner
5. Hindalco Industries Ltd., (Renusagar Power Division) Power Winner
6. Marico Ltd FMCG Winner
7. Steel Authority of India, R&D Centre for Iron & Steel (RDCIS) Steel Winner
8. Hindustan Petroleum Corporation Ltd., Mangalore LPG Import Facility Petroleum Winner
Govt Organisation
Sl. No.OrganizationSectorRemarks
1. Ordnance Factory, Muradnagar (Ministry of Defence) Govt Sector Winner

Government Organisation
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Ordnance Factory Winner
PSU-Large-Manufacturing
2. Bhilai Steel Plant, SAIL Winner
PSU-Large-Service
3. Regional Geoscience Laboratory, ONGC Winner
Private-large-Manufacturing
4. Tata Motors Ltd. Winner
Private Large Service
5. Hindustan Construction Ltd Winner
Psu-SME-Manufacturing
6. Hindustan Latex Ltd Winner
Private-SME-Manufacturing
7. Tata Steel Ltd, Bearing Division Winner

Large Manufacturing
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Bharat Petroleum Corporation Ltd., Refinery Division Winner
2. National Thermal Power Corporation, National Capital Power Station Winner
3. ITC Ltd., ILTD Division Winner
Manufacturing Small Scale Industries
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Coach Rehabilitation Workshop, Western Central Railway Winner
Service Small Scale Industries
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Manipal Hospital Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Mahindra & Mahindra Ltd., Farm Equipment Sector Winner
2. Hindustan Coca Cola Beverages Pvt Ltd., Ameenpur Runner Up
3. Grasim Cement, A Unit of Grasim Industries Ltd Runner Up
Manufacturing Small Scale Industries
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Moser Baer India Ltd. Winner
2. Ucal Fuel Systems Ltd. Runner Up
Service Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Infosys Technologies Ltd. Winner
2. Power Grid Corporation of India Ltd. Runner Up
Special Category - Health Care
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Hindustan Latex Ltd. Winner
Special Category - Government
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Rail Wheel Factory, Indian Railways Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. The Tinplate Company of India Ltd. Winner
2. Asian Paints (India) Ltd Winner
3. Gujrat Refinery (IOCL) Runner Up
4. Hindustan Petroleum Corporation Ltd Runner Up
Manufacturing Medium and Small
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Maini Precision Product Pvt. Ltd. Winner
2. Siemens Winner
3. Hindustan Coca Cola Beverages Pvt. Ltd. Runner Up
Service Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. I-flex Solution Ltd. Winner
Service Medium and Small
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Bharti Health Care Ltd. Winner
Government Organisation/Undertaking
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Rajasthan Atomic Power Station, Nuclear Power Corporation of India Ltd. Winner
2. Ordnance Factory Winner
Global Award
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Thai Acrylic Fibre Company Ltd. Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Grasilene Division (Grasim Inds. Ltd. Winner
2. Asian Paints (India) Ltd. Runner Up
3. Jindal Steel & Power Ltd Runner Up
Manufacturing Medium and Small
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Pepsico India Holdings (P) Ltd. Winner
2. Newage Electricals India Ltd. Winner
Service Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Institute of Management Development ONGC Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Indian Rayon Industries Ltd., Unit - Jaya Shree Textiles Winner
2. VIP Industries Ltd. Winner
Manufacturing SME
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Tata Metaliks Ltd. Winner
2. Pepsico India Holdings Pvt Ltd. Winner
Service
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Ford Business Services Pvt Ltd. Winner
2. Indian Oil Corporation Ltd., Salaya Mathurs, Pipeline Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Bharat Petroleum Corporation Ltd Winner
2. Indian Oil Corporation, Gujarat Refinery Winner
Manufacturing SME
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Rainbow Denim Winner
2. Bharti Teletech Ltd. Winner
Service Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. BHEL (Northern Region) Noida Winner
Service SME
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Bharti Cellular Ltd. Winner
2. IMD, ONGC Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Reliance Industries Ltd. Winner
2. Bharat Heavy Electricals Ltd. Winner
Manufacturing SME
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Wipro Infotech Winner
Service Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Bharat Petroleum Corporation Ltd. Winner
2. Aviation Business Unit Winner
Special Categories Government
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Ordnance Factory Winner
Special Categories R & D Training
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Keshava Deva Malaviya Institute of Petroleum Exploration (ONGC Ltd) Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. TI Diamond Chain Ltd Winner
2. Bhilai Steel Plant Winner
Manufacturing Medium & Small
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Perfect Circle Victor Ltd. Winner
2. Sampre Nutritions Ltd. Winner
Service Medium
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Bax Global Winner
Special Category Training / R&D
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Military Collage of Electronics & Mechanical Engineering Winner
Special Category Govt. Organizations
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Ordnance Equipment Factory Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. L & T Mathura Refinery Winner
2. Mathura Refinery Winner
3. Vysya Bank Winner
Manufacturing Medium
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Bharti Enterprises Winner
2. Gabrial Winner
Service Small
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. CPTI SAIL Winner
Service Medium
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Bax Global Winner
Special Category Education Training / R&D
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Defence Electronics Application Lab Winner

Manufacturing - Large
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Philips India Ltd, Lonikalbhor Winner
2. Visakhapatnam Steel Plant Winner
3. Mathura Refinery, IOCL Winner
4. UCAL Fuel Systems Ltd. Winner
5. Larsen & Toubro Ltd., Project Group Winner
6. Management Training Institute Winner
7. RDCIS, SAIL Winner
8. Zawar Sales Ltd Winner
9. Canara Bank Winner
10. Ordanance Factory, Dehru Road Winner

Year 1995
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Kirloskar Oil Engines Winner
2. Bhilai Steel Plant Winner
3. Bharat Electronics Winner

Year 1994
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Philips India Ltd. Winner

Year 1993
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Telco Winner

Year 1992
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Kirloskar Electric Co. Winner

Year 1991
Sl. No. Organization SectorRemarks
1. Kirloskar Brothers Ltd. Winner

Pay Online
Pay By Bank